Telefon
WhatsApp
Prof. Dr. Mehmet Kasım Özgen: Avrupa Düşünme Çölleşmesi Yaşıyor

Prof. Dr. Mehmet Kasım Özgen:
Avrupa Düşünme Çölleşmesi Yaşıyor
Varlık Felsefesi, Tasavvuf Felsefesi, Benlik Felsefesi, Zihin Felsefesi, Mutluluk Felsefesi, Farabi’de Mutluluk ve Ahlak İlişkisi, Mutluluk Problemi başlıklı kitapları başta olmak üzere alanında özgün ve akademik çalışmalara imza atan Prof. Dr. Mehmet Kasım Özgen, MİT, Din ve Felsefe üzerine öğrencilere verdiği konferansta ilginç konuları dile getirdi.
DÜŞÜNME DENİZİ KURUYAN
AVRUPA ÇÖLLEŞİYOR
Felsefe alanında Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinden Prof. Dr. Kasım Özgen, Mit Din ve Felsefe üzerine verdiği konferansta Din ve Felsefe arasında pozitif ilişkiye dikkat çekerek; “Her çağın kendisine ait yargıları vardır. Kendisini yöneten şemaları vardır. Kabuller örtük şeklinde işler. Bütün dini ve felsefi tartışmaların temelinde mitolojik temalar vardır. Dinin asıl amacı insanın mutluluğu iken, bundan sapıp tamamen amacının dışına çıkması ve bilimsel hakimiyetin de bunun üstüne gelmiş olması Avrupa’yı çölleştirdi. Yüzeysel tartışmalara takılırsak bir zaman sonra çöl girdaplarına kapılmış oluruz. Düşünme denizimiz kurur. Bilincimiz körleşir. Nietzssche’nin de Avrupa için söylediği düşüncesinin çölleşmesi budur. Nitzche’nin Avrupa için öngörüsü bu idi ve bugün de Avrupa’da yaşanan bu” diye konuştu.
“Bizler çağın düşüncelerini eleştirirken yüzeysel tartışmalara takılmamalıyız” diyen Prof. Dr. Kasım özgen sözlerini şöyle sürdürdü:
Felsefi, sanatsal, edebi veya bilimsel bir dil mi konuşuyoruz. Neden dil önemli? Çünkü Problemin kökenini anlayabilmemiz için hangi alandan konuşuyorsak o alanın dilini çözmek zorundayız. Hangi dili konuştuğumuz önemlidir. Örneğin Mitolojinin dili simgecilik dilidir. Mit’in dilini anlayabilmemiz içinde simgecilik ya da sembol dilini iyi anlamamız gerekir. Bütün MİT’lerde ortak olan şey toplumsal yapıyı bir arada tutabilmektir. Mit’lerdeki en önemli şey tanrıça güçleridir. Dişil güçtür. Dişil güç ne anlama geliyor. Birleştiren bir araya getiren güç anlamına geliyor. Eril güç ise ölen parçalayan, yok eden, hakimiyeti altına alan, savaş anlamına geliyor. MİT’leri okuduğunuzda en temel simge anahtarlardan birisi de hangi MİT’in hangi dinin, toplumun ve felsefenin eril ve dişil güçlerle paradigmalarla hareket ettiğini görmemiz gerekir.
Yaşamın bir görünen birde görünmeyen yüzü vardır. Bilinç dediğimiz şey yaşamın hem görünen hem de görünmeyen yüzünü ortaya çıkaran en büyük güçtür. Bilinç kavramı hem MİT’lerde hem de din ve felsefe de en büyük ortak konudur.
Genişleyen bilinç ne zaman ki düşünce alışkanlıklarını kırarsa özgür düşünmeyi öğrenirse, ruhu zaman ve mekan zincirinden kurtarırsa, varlıkta birliği kavrarsa işte o zaman insanlığın düşünme birikimi olan Mit, din, sanat ve felsefe arasındaki bağlantıyı kavramaya başlamış oluruz. Bugün hayatımızda en çok gerekli olan şey bilimsel bakış açısıdır.
MİT’İN ÖZELLİKLERİ, FELSEFE VE DİNLE İLİŞKİSİ
Bilinç kavramı hem Mit’lerde hem de din ve felsefe de en büyük ortak konudur. Başlangıç MİT’lerin en önemli özelliğidir. Başlangıcı bilmek demek, başlangıç anındaki gücü elde edebilmek gücü kazanabilmek demektir. Dolayısıyla başlangıç bilgisi ve nasıl yaratıldığı önemlidir. MİT’lerde zaten bunları anlatır.
TÜRKLER’DE KIZILELMA BİR MİT’TİR
Mesela Türklerde Kızılelma bir Mit’tir. Mit toplumu bir arada tutan en temel hikayedir. Ama bu hikayeyi hikaye olarak okumamalısınız. Hikayeyi kurmaca olarak dinleriz. Öykü sizin görünmeyen gizli anayasanızdır. Siz kendi Mit’inizi iyi okuyamazsanız dışardakiler sizin MİT’inizi okur.
ABD, AVRUPA NEDEN BİZİMLE
BU KADAR UĞRAŞIYORLAR
Bugün İngilizler neden bizimle bu kadar çok uğraşıyorlar. İşte Amerikalılar, Avrupalılar neden bu kadar çok uğraşıyorlar sorusunun cevabı burada yatıyor. Çünkü sizin MİT’inizi mitolojinizi çok iyi biliyorlar.
ÇAĞIN HEGEMONYASI SORGULANMALI
İnsanlığa ait erdemler yeniden gün yüzüne çıkmalı. Ancak bunlar MİT’lere bağlı. Dini yeniden okumamız lazım. Dünyayı güçlü olanlar yönetir. Adaleti de onlar belirler. Çağımızda adalet ancak güçtür. Güçlü olan adil olandır illizyonu bugün dünya ya hakimdir. Hiç kimse de bunu eleştirecek güçte değil. Sorunda bu. Dünya bunu sorgulayamıyor. Gazze de olanlar insanlığın vicdanında var mı? Dünyada ki üniversitelere bakın cılız bir ses bile olsa bastırılıyor.
DİN TOPLUMU BİREYSEL
ANLAMDA ÖZGÜR BIRAKIR
Bireyin zihni ne kadar farklı olursa olsun. Toplumsal zihniyetin etkisinden kurtulması pek mümkün değil.Bu zinciri kırmak için olağanüstü yeteneğinizin olması gerekir.
Bugünkü dinler örgütlü dinlerdir. Örgütlü din, siyasete şekil veren insanlığın kaderini örgüt temelinde yönlendiren güçtür. Din hem toplumu örgütler hem de toplumu kendi içinde bireysel anlamda özgür bırakır. Felsefe içinde aynı şey geçerlidir. Felsefe sadece akıl mantık ve eşyayı izah ederse bu durumdan sadece eşyalar arasındaki farklara değinmiş olur. Ama eşyalar arasında sadece fark yok. Benzerlik var. Felsefe’yi katı mantık gibi anlıyoruz. Felsefenin dili de aynı zamanda duygunun dilidir. Felsefe bilgeliğin sevgisidir.
BENZER MİYİZ, FARKLI MIYIZ TARTIŞMASI
FELSEFENİN EN ÖNEMLİ KONUSU OLDU
İslam da ki Rahman Rahim gibi merhamet ve sevgi anlamına gelir. Birleştiricidir. Siz rahman ve rahimi öne çıkarmazsanız her zaman kahharı, yok edeni ortaya çıkartırsanız ve bunun etrafında örgütlü bir din oluşturursanız farklı bir din ortaya çıkar.
Herşeyin doğası sudan meydana gelmiştir. Bütün evren sudan meydana gelmişse evrende canlı olmalıdır. Evrende her şey sudur. Evren canlıdır. O zaman her yerde tanrı vardır. Aslında dinlerde bunu söylüyor. İnsanlarda ruh vardır ama madde de ruh yoktur. Allah’tan geldik ona döneceğiz. Yasa her zaman iyi doğru anlamına gelmiyor. Akışında olması gerekir. En büyük yasa tanrıdır.
Felsefe, benzerlik ve farklılık konusunu çok ciddi şekilde gündemine almış durumda. Acaba biz benzer miyiz, farklı mıyız tartışması felsefenin en önemli konusu oldu. Din de aynı şey var. Benzerlik bazen kavga, bazen de sevgi unsurudur. Zihnimizde benzerlik ve farklılık ilkesine göre çalışıyor. Hiç farkında değiliz ama biz benzer olan kişilerle arkadaş oluyoruz. Benzer, benzeri çeker arkaik ilkesini hatırlayın. Fark ve benzerlik konusu bugünkü çağdaş felsefenin de en temel sorunlarından bir tanesidir.
DÜŞÜNMEK DEMEK EYLEM DEMEKTİR
Düşünme ile düşünce birbirinden farklı şeylerdir. Düşünme ve düşünce birbirine karıştırılmıştır. Düşünce daha çok alışkanlığı yansıtır. Birbirinden ayrılır. Düşünme de özne vardır. Düşünen kişinin kendisidir. Özne düşünür. Dolayısıyla fikirler ona aittir. Zihninin hakimiyeti onun elindedir. Düşünmek bir edimdir. Düşünmek demek eylem demektir. Eylem aslında düşünmenin kendisidir. Eylem düşünceden önce gelir. Düşünce daha çok alışkanlıklara bağlıdır.
Mitolojinin benzerlik ilkesinde dil de kültür, sanat ve felsefe de bundan etkilenmiştir. Dil, yaşamın içinde birlik ve dirlik getirir. Dil’in böyle bir gücü vardır. Ama aynı zamanda dil yaşamı bölmeyi, parçalamayı da beraberinde getirir. Mitolojik dil daha çok şiirsel bir dildir. Mitolojilerde de tüm yaşamın birliği, bütün canlıların akrabalığı temel bir ilkedir. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler hepsi birbirine akrabadır. Ayrım yoktur. Akrabalık dediğimiz şey genostan gelir. Bütün bir evren aynı şeyden doğmuştur ve birbirine benzerdir.. Onlarda bu ilkeyi kendi alanlarında uygulamıştır. Her alanda pozitif bilim vardır. Zaman dediğimiz şey başlangıç ile son aynıdır. Geriye doğru gitmek aslında ileriye doğru gitmektir. Bir bitkinin nasıl yaratıldığını bilirseniz onun hastalığını da iyi bilirsiniz.
FELSEFEYİ BİLİMİN ETKİSİNDEN
KURTARMAK GEREKİYOR
Bugün bilim var. Felsefe ise sadece felsefe tarihine dönüştü. Artık felsefe düşünmeyi sağlamıyor. Felsefe sadece Platon dedi ki, Aristo dedi ki ye dönüştü. Felsefe, felsefe tarihine dönüştü.

Serkan BAĞLAYICI

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 37 32 2 99
2 FB  Fenerbahçe 37 30 1 96
3 TS  Trabzonspor 37 20 13 64
4 İBFK  Başakşehir 37 17 13 58
5 BJK  Beşiktaş 37 16 13 56
6 KSM  Kasımpaşa 37 15 14 53
7 ALNY  Alanyaspor 37 12 10 51
8 SVS  Sivasspor 37 13 12 51
9 ÇRZ  Ç.Rizespor 37 14 15 50
10 ANT  Antalyaspor 37 12 13 48
11 ADS  Adana Demir. 37 10 13 44
12 SAMS  Samsunspor 37 11 16 43
13 KYS  Kayserispor 37 11 14 42
14 GFK  Gaziantep FK 37 11 18 41
15 KON  Konyaspor 37 9 14 41
16 MKE  Ankaragücü 37 8 13 40
17 HTY  Hatayspor 37 8 15 38
18 FKGK  Karagümrük 37 9 18 37
19 PNDK  Pendikspor 37 9 18 37
20 İST  İstanbulspor 37 4 26 16

Yazarlarımız

Karsiyaka Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği